YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 18 Haziran 2013

Temiz giysi kampanyası

 • 17 Haziran 2013 Ntvmsnbc
  Bangladeş'te bir tekstil fabrikasının çökmesinin ardından gözler yoksul ülkelerdeki kötü çalışma koşullarına çevrildi. 'Temiz giysi kampanyası' ile bölgede üretim yaptıran firmalar, koşulları iyileştirmeyi hedefliyor.

  Ünlü mağaza zinciri Zara'dayız. Zara şubesinde, genelde iyi giyimli gençler alışverişte. Mağazanın ürünlerinin tamamı Bangladeş, Çin, Kamboçya ve Vietnam'da üretiliyor. AB'de yasak olan kimyasal maddeler, kullanıldıkları ülkelerde çevreyi kirlettikleri gibi bu maddeler giysilerin üzerinde de kalıyor. Bundan bir yıl önce 29 ülkede, aralarında Armani, Benetton, C&A, H&M, Tommy Hilfiger ya da Zara'nın da bulunduğu 20 ünlü moda zincirinin 141 giysisini  inceleyen uluslararası çevre kuruluşu Greenpeace'ten Manfred Santen şöyle konuşuyor: "Her üründe değil ama her firmanın ürününde kimyasal madde bulundu. Bunun anlamı, büyük markalar, üzerinde zararlı maddelerin bulunduğu giysiler satıyor."

  Alkil Fenol Etoksilat adı verilen bu kimyasal maddeleri tekstil üreticileri iplik ve giysileri temizlemede kullanıyor. Ancak zehirliler.

  AB içinde bu kimsayal maddeler 2005 yılından beri sadece kanalizasyona karışmadıkları sürece kullanılabiliyor. Ancak dünya genelinde bu konuda sıkı düzenlemeler yok. Oysa bu maddelerin yerine başka maddelerin kullanılması mümkün.

  Ünlü markalar bu konudaki suçlamalara karşı hassas. Zara 2020 yılına kadar insanlar ve çevre için tehlikeli olan maddeleri ürünlerinde kullanmaktan vazgeçmeyi hedefliyor. 2016 yılından itibaren flüor içeren, suya dayanıklı hiçbir maddeyi kullanmamayı planlıyor. Bu yılın Mayıs ayından itibaren de tekstil üretiminde alkil fenol etoksilat kullanılmadığını belirtiyor. Çevre örgütü Greenpeace, Zara'nın verdiği bu sözleri tutup tutmadığını kontrol etmek istiyor.

  Greenpeace'den Manfred Santen, "En büyük sorun üretim zincirini temizlemekte. Bu tedarik zincirleri inanılmaz karmaşıklar, dallanıp budaklanmışlar. H&M ya da Zara çoğu zaman nerede üretim yaptıklarını bilmiyor. Çok hızlı bir biçimde üretim yaptırdıklarında mal herhangi bir aracıya gidiyor, sevkiyatı bu aracı yapıyor. Ve iş bitiyor" diyor.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu