YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 21 Haziran 2013

Yangın Mevsimi Başladı, Vatandaşlarımız Hassas Olmalı

 • 21 Haziran 2013 Orman ve Su İşleri Bakanlığı
  Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sıcaklıkların artışıyla birlikte yangın mevsiminin başladığına dikkat çekerek, “Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan hatasından kaynaklanıyor. Vatandaşlarımızın göstereceği hassasiyetle orman varlığımıza hep birlikte sahip çıkalım. Unutmayalım ki, elimizle yaktığımız ateşi gözyaşımızla söndüremeyiz.” dedi.

  Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yurdumuzun sıcak hava dalgasının tesirine girdiğini belirterek, sıcaklıkların önümüzdeki günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini vurguladı. Sıcaklık artışının orman yangınlarında da artışa neden olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Son 10 yıllık yangın çıkış sebepleri incelendiğinde meydana gelen yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğu görülmektedir. Yangın çıkmasında piknik ateşi, çoban ateşi, anız yakılması, avcı ateşi, kasıt gibi unsurlar rol oynamaktadır.” dedi.

  Orman Genel Müdürlüğü’nce her yıl ortalama 4 bin anız ve kırsal alan yangınına müdahale edildiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu nedenlerle hava şartlarının yangına neden olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

  Piknik Yapanlar Dikkat
  Orman yangınlarının çıkmasındaki en önemli unsurun dikkatsizlik ve tedbirsizlik olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Piknik yapmak için ormanlık alanlara gelenler yaktıkları ateşi söndürmeden ya da söndürdüklerini zannederek orayı terk etmektedirler. Piknik yaparken daha dikkatli olunmalı, ormanlara cam ve cam kırıkları ile sigara izmaritleri atılmamalıdır. Alo 177 ücretsiz orman yangın ihbar hattına herhangi bir duman görüldüğünde aranarak bilgi verilmelidir.” dedi.

  Ormana bitişik mülk sahipleri ve yazlıkçıların mülkler etrafındaki yanıcı madde miktarını azaltması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Evlerin etrafındaki ağaçlar budanmalı, bahçe temizliği için rüzgârlı günde ateş yakılmamalı, mülkleri sokağa bağlayan ve herhangi bir yangın durumunda kullanılabilecek uygun bir yol inşa edilmeli, yapı malzemesi olarak yangına daha dayanıklı malzeme kullanılmalı, mülklerin etrafında yangına dayanıklı vejetasyon ve sulama tesisi oluşturulmalı, mülklerde yangın esnasında kullanılabilecek yangın araç ve gereçleri bulundurulmalıdır.” uyarısını yaptı.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce günlük Yangın Risk Haritası oluşturulduğunu ve riski yüksek bölgelere uyarılar yapıldığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu uyarıların dikkate alınması gerektiğini kaydetti. Orman Genel Müdürlüğü’nün bu kapsamda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri yürüttüğünü bildiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2013 yılında 22 bin 314 çobanın eğitildiğini,  17 bin 445 köy ziyareti yapıldığını ve 246 bin 129 ilköğretim öğrencisine ulaşıldığını söyledi.

  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu