YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 28 Mart 2013

Amazonlarda çevre kirliliği konusunda ''acil'' uyarı

 • 26 Mart 2013 Cumhuriyet
  Peru, dünyanın akciğeri sayılan Amazon ormanlarındaki petrol sondaj çalışmaları nedeniyle bölgede artan çevre kirliliğinin tehlikeli boyuta ulaştığını açıkladı.

  Peru Çevre Bakanı Manuel Pulgar Vidal, yaptığı açıklamada Amazon ormanlarındaki kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığını belirtti. Bölgedeki kirliliğin yüksek kurşun, baryum ve krom seviyeleri gibi petrol ilişkili bileşikler içerdiğini kaydeden Vidal, Ekvador sınırındaki Pastaza Nehri'nde Arjantin sermayeli Pluspetrol şirketinin petrol sızıntısı nedeniyle oluşan kirliliği temizleme çalışmalarını yetersiz gördüklerini ifade etti. Vidal, şirketin ormandaki kirliliği temizlemek zorunda olduğunu belirtti.

  Bölgedeki yerel gruplar yıllardır ormandaki kirliliğe dikkati çektiklerini ancak hükümetin bu sorunu dile getirmek konusunda yetersiz olduğunu savundu.

  Amazon ormanlarındaki çevre tahribatının ve kirliliğin sorumlusu olarak ülkenin en büyük petrol ve gaz üreticisi Pluspetrol şirketi görülüyor. Şirket 2001'den bu yana bölgede petrol çıkarma faaliyetlerinde bulunuyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu