YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Mart 2013

"Gezegen Elden Gidiyor: Buna Razı Gelemeyiz"

 • 24 Mart 2013 Ntvmsnbc
  İklim değişikliği ile mücadele için akademisyen, yazar, sanatçı ve sivil toplum kuruluşları bir araya geldi. Türkiye'de ilk defa iklim değişikliği tehdidine karşı “Gezegen Elden Gidiyor: Buna Razı Gelemeyiz” başlığıyla bir manifesto imzalandı.

  İklim değişikliği tehdidine karşı toplumsal bilinci yükseltmek amacıyla bir araya gelen sanatçı, yazar, akademisyen, müzisyen, girişimci ve STK’lar iklim değişikliğinin getireceği yıkıcı sonuçları önlemek için, derhal seferber olmamız gerektiğini vurgulayan bir manifestoya imza attılar.

  İlk imzacıları arasında Adalet Ağaoğlu, Ali Nesin, Ara Güler, Haluk Bilginer, Harun Tekin, Ömer Madra, Pelin Batu, Rakel Dink, Sevil Turan, Sezen Aksu, Şafak Pavey, Tarhan Erdem, Tarkan, Ümit Boyner, Ümit Şahin, Yaşar Kemal gibi isimlerin de bulunduğu ‘İklim Değişikliği Tehdidine Karşı İstanbul Manifestosu’ Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi’nde okundu.

  ‘Gezegen Elden Gidiyor, Buna Razı Gelemeyiz’ başlığıyla yayımlanan manifestoda ”Vicdanı olan tüm yurttaşlarımızı, elde hâlâ çözüm imkânı varken, gezegeni kurtarma seferberliğinde kendi payına düşeni yapmaya, bu büyük sorumluluğu paylaşmaya çağırıyoruz. İklim daha fazla değişmeden biz değişelim, çözümün parçası olalım” çağrısı yapıldı.

  Manifestonun tam metni şöyle:

  Gezegen Elden Gidiyor: Buna Razı Gelemeyiz

  İklim değişiyor.

  Her yerde ve elbette Türkiye’de de: Batı’da ve Doğu’da kavurucu orman yangınları, Karadeniz’de ve Akdeniz’de âni seller, Güneydoğu’da sinsi kuraklık, tüm ülkede azalan yeraltı suları… Bunların hiçbiri birer rastlantı ya da “münferit vaka” değil. İklim değişiyor ve bu, ekmeğimizden suyumuza hayatımızın her yönünü, her ânını derinlemesine etkiliyor.

  Doğanın amansızca yağmalanması yüzünden Mezopotamya’da, Avrupa’da, Orta Amerika’da birçok kadim uygarlık yeryüzünden silinip süpürüldü. Eğer şimdi harekete geçmez, doğaya bakışımızı değiştirmezsek, bizim de çocuklarımıza bırakacağımız bir uygarlık olmayacak. Onlara kazanmaları neredeyse imkânsız bir var olma mücadelesi, mutlak bir çaresizlik bırakacağız. Evrensel ahlâk ilkelerini ayaklar altına almış, kısa vadeli çıkarlarımızı hayatlarının önüne geçirmiş olacağız.

  İklim değişiyor; çözümlerimiz ve vaktimiz varken harekete geçmemeyi vicdan kabul etmez. Bizler, sıradan insanlar olarak, doğaya bakış açımızı ve önü alınmaz bencilliğimizi değiştirme zamanının geldiğini düşünüyoruz. Artık doğayla barışma zamanının geldiğini! Bu değişimi gerçekleştirebilecek gücün, hepimizin yüreğinde olduğunu biliyoruz.

  Ve şunu da biliyoruz: Şimdi başaramazsak, her şey bitecek. Oyun bitecek. Barış, sonsuz bir hayal olarak kalacak. Karşımızda, yeni ve farklı bir “düşman” var çünkü – Hayatta yaptığımız başka her şeyi anlamsız kılmaya yetecek büyüklükte bir belâ.

  İklim değişiyor ve sosyal adaletsizliği kat be kat artırıp derinleştiriyor. Toprağın sağlığı ve suyun saflığı, yeryüzü toplumlarının ayakta kalıp kalamayacağını gösterecek olan son ölçüler artık… Gezegen sürekli uyarıyor. Ama gözler kör, kulaklar sağır kalmaya devam ederse, kibir denen şeyin ne büyük bir felaket olduğunu yakında hepimiz öğreneceğiz…

  İşte onun için, vicdanı olan tüm yurttaşlarımızı, elde hâlâ çözüm imkânı varken, gezegeni kurtarma seferberliğinde kendi payına düşeni yapmaya, bu büyük sorumluluğu paylaşmaya çağırıyoruz.

  İklim daha fazla değişmeden biz değişelim, çözümün parçası olalım.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu