YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 18 Mart 2013

Bisiklet yolları için 1 milyon liralık hibe

 • 16 Mart 2013   T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bisiklet yollarını yaygınlaştırarak hava kirliliğinin önüne geçmek için belediyelere ilk etapta yaklaşık 1 milyon lira kaynak aktardı.

  Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm sürecinde ekolojik şehirleri artırmayı hedeflediklerini söyleyerek, motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla bisiklet yollarının yaygınlaştırılmasını istediklerini ve bu çerçevede ''81 İlde Bisiklet Yolu Projesi''nin hazırlandığını hatırlattı.         

  Baş, trafik ve bunun etkisiyle oluşan hava kirliliğinin önüne geçmek adına bisiklet yolu projesi hazırlayan belediyelere maddi ve teknik destek sağladıklarının altını çizdi.        

  Bakanlığa 103 bisiklet yolu projesi ulaştı
  Bisiklet yollarıyla ilgili şu ana kadar 103 projenin ellerine ulaştığını bildiren Baş, şöyle konuştu; ''Bakanlık olarak, gelen projeleri değerlendiriyoruz ve uygun bulunanlara katkı sunuyoruz. İlk etapta Sakarya Belediyesi'ne 500 bin, Kocaeli Belediyesi'ne 440 bin lira destek verdik. Bisiklet yolu projelerini hayata geçirmeleri için belediyelere toplamda 1 milyon lira kaynak aktardık.''

  Mehmet Baş, bisiklet kullanımının yaşam biçimi haline gelmesi için belediyelere maddi destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

  Maddi desteğin oranını nüfus belirliyor
  Bakanlık, trafiğin yoğun olduğu kesimlerde, yerleşim yeri merkeziyle bağlantılı yapılan bisiklet yolu planlamalarını öncelikli olarak değerlendiriyor. Sadece bisiklet yoluna ilişkin tespit edilen yapım maliyetinin belirli bir oranında finansal destekte bulunuluyor.

  Nüfusu 3 binden fazla yerleşim alanlarının bisiklet yolu proje başvuruları destek kapsamında öncelikli olarak değerlendiriliyor. Maddi destek oranları nüfusa göre değişiyor.

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesine ulaşmak için tıklayınız.