YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Mart 2013

Ormanların yeni bekçileri "avcı böcekler"

 • 9 Mart 2013 Cumhuriyet
  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü, ormanlara zararlı böceklere, biyolojik mücadele kapsamında avcı böcek ordusuyla karşılık veriyor.

  Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, zararlı böcekler, üreme enerjileri çok yüksek olduğundan uygun iklim şartlarında kısa zamanda çoğalarak bütün ormanı tehdit edebiliyor.
  Böcek zararından dolayı yıllık ortalama 300-400 bin metreküp ağaç kuruyor. Bu rakam böcek popülasyonunun yoğun olduğu durumlarda 1 milyon metreküpün üzerine çıkıyor.

  Orman yangınlarından 5 kat daha fazla tahribat oluşturan böceklere karşı faydalı böcekler korunuyor. Yararlı böceklerin laboratuvar ortamında çoğaltılmasının yanı sıra karışık meşçereler kurularak ormanların zararlı böceklere dayanıklı hale getirilmesi sağlanıyor.

  334 bin 559 hektar alanda çalışma
  Biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal mücadele yöntemlerinin uygulandığı zararlılara yönelik geçen yıl toplam 334 bin 559 hektar alanda çalışma yapıldı. Bunun 106 bin 912 hektarında ise biyolojik mücadele gerçekleştirildi.

  Biyolojik mücadele kapsamında geçen yıl 148 karınca nakli gerçekleştirilirken, 61 bin 269 suni kuş yuvası asıldı, bin 329 adacık tesis edildi. Bugüne kadar ise 1 milyon 409 bin 747 kuş yuvası, 12 bin 277 karınca nakli ve 19 bin 921 adacık yöntemi uygulandı.

  Bir karınca yuvasıyla, 1 hektardaki zararlı kontrol ediliyor
  Zararlı böceklerin yumurta, larva, pupa ve erginlerini yiyerek beslenen kuş popülasyonunu artırmak için ormanlara yılda ortalama 50 bin suni kuş yuvası asılıyor.

  Zararlı böcek ve bitki biti yiyerek beslenen kırmızı orman karıncası ise koloni halinde yaşıyor. Bir karınca yuvasıyla 1 hektardaki zararlı kontrol ediliyor. Karıncalar yılda ortalama 24 kilogram böcek ve bitki biti yerken, ormanlara yılda ortalama 150 karınca yuvası nakli yapılıyor.

  Çamkese böceği paraziti üretimi, yılda ortalama bin 500 adacıkta gerçekleştiriliyor. Bu yöntemle 50 bin hektar ormanlık alandaki çam kese böceği popülasyonu kontrol ediliyor.

  Geçen yıl 539 bin 678 avcı böceği ormanlara bırakıldı
  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da yakından takip ettiği biyolojik mücadele yöntemlerinin en önemli ayağını oluşturan avcı böcek üretimi, Türkiye'de 53 laboratuvarda yürütülüyor.

  İhtiyaca göre planlamanın yapıldığı 1 milyon kapasiteli laboratuvarlarda geçen yıl 4 değişik cinsten 539 bin 678 avcı böcek üretilerek ormanlara salındı.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu