YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2013

Eski yağ getirene yeni yağ bedava

 • 12 Şubat 2013 Ntvmsnbc
  Kartal Belediyesi 5 litrelik atık yağ getirene 1 litre ayçiçek yağı veriyor...

  Kartal Belediyesi'nin çevre kirliliğini önlemek için başlattığı atık yağ toplama kampanyası gün geçtikçe büyüyerek devam ediyor.

  Kampanya kapsamında 5 litre atık yağ getiren vatandaşlara 1 litre ayçiçek yağı verililor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Bir litre atık yağ, bir milyon litre suyu kirletiyor” dedi.

  Atık yağın çevreye verdiği zararın yanı sıra, kızartma için kullanılan yağın bekletilerek iki veya üçüncü kez kullanılmasının da insan sağlığı için tehlikeli olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, "Ev hanımları özellikle evlerinde kızartmada kullandıkları yağları bekletmesin. Bir yağ kızartmadan sonra fritözde bekletilirse asit peroksidi yükseliyor ve bir daha kullanıldığında bağışıklık sistemine zarar veriyor. Ya o yağı aynı gün tüketmelisiniz, ya da bir daha kullanılmamalı" diye konuştu.

  Kartal Belediyesi ayrıca “Alo Çevre” hattını hayata geçirdi. Atık yağları toplayan okullar, siteler, mahalleler, kamu kurum ve kuruluşları, Alo Çevre Hattı’na bağlı olarak (0216)586 87 87 ve 444 28 45 hattını arayabilecekler.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.