YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Şubat 2013

Flamingolar rekor kırdı

 • 4 Şubat 2013 Ntvmsnbc
  Son 20 yıldaki en fazla sayıda flamingo Çukurova Deltası’nda sayıldı...

  Adana Çukurova Deltası’nda bulunan Akyatan Lagünü son yirmi yılda tek bir alanda görülen en fazla flamingo sayısı ile bir rekora imza attı.

  Doğa Araştırmaları Derneği tür koruma ve izleme sorumlusu Süleyman Ekşioğlu ve ODTÜ kuş gözlem topluluğu üyesi Meltem Tuna tarafından yapılan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Adana Bölge Müdürlüğü tarafından desteklenen sayımlarda 01 Şubat 2013 tarihinde Akyatan Lagününde 43.350 flamingo sayıldı. Bu sayı son 20 yılda Türkiye’de tek bir alanda görülmüş olan en yüksek flamingo sayısı oldu.

  Önceki yıllarda da alanda yüksek sayılarda flamingo görüldüğünü söyleyen Süleyman Ekşioğlu bu seneki sayının kendilerini çok şaşırttığını söyledi. Gölün özellikle batı kısmında yoğunlaşan flamingoların suyun yüzeyinde adeta pembe adalar oluşturduğunu söyleyen Ekşioğlu, Akyatan Lagünü’nün flamingolar için en önemli konaklama alanlarından birisi olduğunu belirtti.

  Dünyadaki su kuşlarının toplam sayısını belirlemek amacıyla yapılan Kış Ortası Su Kuşu Sayımları (KOSKS) kapsamındaki çalışmalarda Çukurova Deltası’nda bulunan tüm göllerdeki su kuşları sayıldı. Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürü Ethem Boz’un da katıldığı arazi çalışmalarında sadece Akyatan Lagünü’ndeki su kuşu sayısının 200 bini, Çukurova Deltası’nın tamamında sayılan su kuşu sayısının ise toplamda 250 bini bulduğu açıklandı.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu