YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2013

"Güneş bize yeter"

 • 17 Ocak 2012 Ntvmsnbc
  WWF Türkiye: Türkiye’nin mevcut elektrik ihtiyacının tamamı Atatürk Barajı büyüklüğündeki alana yerleştirilecek güneş panelleriyle karşılanabilir.

  Güneş enerjisinden elektrik üretmek için sanıldığı kadar geniş alan gerekmiyor. WWF’ in yayımladığı Güneş Atlası, dünyanın yedi farklı coğrafyasında elektrik ihtiyacının tamamının güneş enerjisinden karşılandığı durumda, ne kadar alan gerekeceğini ortaya koyuyor. Atlasa göre, Atatürk Barajı büyüklüğündeki alana yayılacak güneş panelleriyle Türkiye’nin mevcut elektrik ihtiyacının tamamını karşılamak mümkün.

  Güneş Atlası’nda Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yedi farklı coğrafyadaki elektrik talebi değerlendirilerek, söz konusu talebin güneş panelleriyle ile karşılanması için gerekli olan alan hesaplandı. Örneklerde güneşlenme süreleri, demografik değişiklikler ve elektrik tüketimindeki artış ele alındı. Sonuçlar, bölgenin toplam alanın yüzde birinden azının 2050 yılındaki elektrik ihtiyacının tümünün karşılanması için yeterli olduğunu ortaya koyuyor.

  Türkiye’de 2002 – 2011 yılları arasında elektrik talebi %56 arttı. Artış eğiliminin yükselmesi bekleniyor. Söz konusu talep, başta doğalgaz ve kömür olmak üzere fosil yakıtlardan karşılanmaya çalışılıyor. Türkiye’nin 380.000 milyar kilowattsaat/yıl olan güneş enerjisi potansiyeli, mevcut yıllık elektrik tüketiminin 1,5 katından fazla.

  Atlas, Türkiye’nin mevcut elektrik ihtiyacının tamamının toplam 790 km²’lik bir alana yayılacak güneş panelleriyle karşılanmasının mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Nüfusun ve kişi başına düşen elektrik tüketiminin artacağı göz önüne alındığında, 2050 yılında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının tamamını karşılamak için 1.600 km²’lik yani yaklaşık iki Atatürk Barajı büyüklüğünde bir alanı güneş panelleriyle kaplamak gerekiyor. Bu ölçü, Türkiye yüzölçümünün on binde 25’ine denk geliyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu