YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2012

Kuğu avlayan 4 avcıya para cezası

  • 10 Aralık 2012 Radikal
    Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde yasak olmasına rağmen kuğu avlayan 4 avcıya toplam 9 bin 892 lira para cezası uygulandı.

    Orman ve Su İşleri Zonguldak Şubesi ekipleri, kuş türlerinin göç yolu güzergahında bulunan Çaycuma’ya bağlı Sazköy Köyü mevkiinde avcılara yönelik denetim yaptı. Kontrollerde, 4 avcının, koruma altında bulunan kuğulardan 1’er tane avladığı belirlendi. Avcılara, 4911 sayılı Kara Avcılığı Kanunu’nun ilgili maddesi gereği 2’şer bin lira tazminat, avlanma belgesi ve izin belgesi bulunmadan avlandıkları gerekçesiyle de toplam bin 892 bin lira idari para cezası kesildi.

    Orman ve Su İşleri Zonguldak Şube Müdürü Sezgin Örmeci, kentte tespiti yapılan 289 kuş türünün büyük bir bölümünün Sazköy Köyü üzerinden de geçen Filyos Çayı alanında yaşadığını söyledi. Sazköy Köyü’nün, kuş türlerinin göç yolu olduğunu belirten Örmeci, "Bu yüzden avcıların özellikle bu bölgede avlanmasına izin vermiyoruz. Ekiplerimiz belirli günlerde denetimlerini sürdürüyor. Yapılan ihbarları da anında değerlendiriyoruz. O bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızdan ricamız bu tür bilinçsiz avcıları hemen ihbar etmeleridir" dedi.

    Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu