YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Aralık 2012

İlk egzossuz otobüs İstanbul yollarına çıkıyor

 • 30 Kasım 2012 Yeşil Ekonomi
  Otokar tarafından üretilen, Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra'nın deneme sürüşleri başlıyor.

  Otokar tarafından üretilen, Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsü Doruk Electra'nın gelecek haftadan itibaren İETT bünyesinde deneme sürüşlerine başlayacağı bildirildi.

  Otokar'dan konu ile ilgili yapılan açıklamada Doruk Electra'nın egzos salımının olmadığı ve gürültü ile titreşim seviyelerinin de oldukça düşük olduğu ifade edildi.

  Açıklamada aracın geliştirilirken belediye otobüslerinin uyması gereken kriterlerin baz alındığı bu nedenle hızının 70 km/saat ile sınırlandırdığı ifade edildi.

  Tam şarj süresi 6 ila 8 saat arası olan aracın sahip olduğu araç üstü şarj sistemi sayesinde, sanayi tipi 3 faz elektriğin olduğu her yerde şarj edilebilecek iken, otobüsün pilinin bu sayede duraklarda beklerken kısa süreli olarak şarj edilmesi de mümkün olabilecek.

  Otobüs ideal şartlarda tam şarj ile 280 kilometre kat edebiliyor iken yoğun şehir içi trafik ve yolcu sayısına bağlı olarak, akü ömrünü koruyan yüzde 80 kapasite baz alınarak menzilin 170 km olacağı öngörülüyor. Bununla birlikte gün içindeki akıllı şarjlar ile bu rakam yüzde 30 ila 40 oranında artabiliyor.

  Haberin detayına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu