YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2012

Kuşlara uçmayı öğreten kız

 • 19 Kasım 2012 Ntvmsnbc
  Türkiye'nin ilk "yaban hayat rehabilitatörü"... Günlerini kurtları tedavi ederek, kuşlara tekrar uçmayı öğreterek geçiriyor...

  Veteriner Ayşegül Karaahmetoğlu bir yaban hayat sevdalısı. Kafkas üniversitesi Veteriner Fakültesi Yaban hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde sorumlu hekim olarak çalışıyor. Günlerini kurtlara avlanmayı, kuşlara tekrar uçmayı öğreterek geçiriyor. Yaptığı işte ustalaşmak için çalışmayı da elden hiç bırakmıyor.

  Bunun için ABD'nin Wisconsin eyaletinde üç ayrı yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezinde gönüllülük de yaptı... Dünyanın önemli rehabilitasyon merkezlerindeki bu çalışmaları sırasında yaban hayatta kurtarma, öksüz yavruların büyütülmesi, bakım, rehabilitasyon ve doğaya salma prosedürlerini gördü. Doğaya dönme şansı olmayan yırtıcı kuşların, çocuklara yaban hayat konusunda verilen eğitim programlarında nasıl rol alabileceklerini araştırdı.

  Yabani bir dalgıç kuşunun (common loon) yuttuğu 2 adet balıkçı oltası kurşununun midesi yıkanarak çıkarılması gibi Amerika’da çok nadir uygulanan ve riskli olan bu operasyonda, Amerikalı meslektaşları ile beraber çalıştı.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu