YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2012

Marina projesinin iptali çevrecileri sevindirdi

 • 10 Kasım 2012 Cumhuriyet
  Marmaris'in Hisarönü köyünde özel bir şirketin 600 yat kapasiteli marina yapmak için hazırladığı projenin iptal edilmesi, çevrecileri ve bazı köylüleri sevindirdi.

  Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hisarönü köyü Azmakbaşı mevkisine yapılamak istenen ve doğaya zarar vereceğine inandıkları marina projesinin iptal edilmesini bir çevre zaferi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

  Şirketin başvurusunun ardından köyde gerçekleştirilmek istenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının köylüler ve çevrecilerin yoğun itirazları nedeniyle tamamlanamadığını anlatan Ersan, marina yapılmasını istemeyen halkın ve sivil toplum kuruluşlarının iradelerini ortaya koyduklarını kaydetti.

  Projenin iptalinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın etkili olduğunu düşündüklerini ifade eden Ersan, ''Sayın Bakanımıza Marmaris ziyareti sırasında marina yapılmasının zararlarını anlatan bir dosya sunduk. Valimiz Fatih Şahin'e de konuyu aktardık. Kısa bir süre sonra projenin iptal edildiği haberi geldi. Bakanımıza ve Valimize, Marmarisliler olarak çok teşekkür ediyoruz. Bir çevre felaketi önlenmiş oldu'' dedi.
  Köylülerin bazılarının marina yapımını desteklediklerine dikkati çeken Ersan, çoğunluğun ise kendileri gibi düşündüğünü savundu.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu