YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Kasım 2012

Denizden 80 file çöp çıkarıldı

 • 4 Kasım 2012 Cumhuriyet
  Antalya'da 22 dalgıç Konyaaltı Plajı'nda su altı temizliği gerçekleştirdi.

  Yunus Dalış Okulu'na bağlı 22 dalgıç, sezon sonu etkinlikleri kapsamında Konyaaltı Plajı'nda su altı temizliği yaptı. Falezler bölgesinde yaklaşık 6 metre derinliğe inen dalgıçlar, 45 dakika süren çalışmanın ardından 80 file çöpü su yüzüne çıkardı.

  Bir dalış okulunun sahibi Mehmet Cumhur Tuğ, gazetecilere yaptığı açıklamada, 20 yıldır geleneksel olarak sezon başında ve sonunda su altı temizliği yaptıklarını ama denizi atıklardan temizleyemediklerini söyledi. Sezon sonu etkinlikleri kapsamında da 22 kişilik ekiple dalış yaptıklarını anlatan Tuğ, özellikle kayalık bölgelerde çok sayıda atığa rastladıklarını bildirdi.

  Su altı korunmadığı takdirde gelecek nesillere iyi bir ortam bırakılamayacağına dikkati çeken Tuğ, ''Pet şişe, cam şişe, demir atıklar, koltuk takımı, bira kutuları, şemsiye, lastik, akü, anahtarlar ve kilitler, çatal, bıçak gibi atıkları çıkardık. Maalesef su altında yok yok. Hepsini görebilirsiniz. Yıllardır bitiremedik, umarım bu son olur'' dedi.

  Su altı temizliğine katılan Yusuf Burak Aktaş da temizlikte bir hayli çöp çıkardıklarını söyledi. Temizlik sırasında zaman zaman ilginç atıklara rastladıklarını belirten Aktaş, çöpler arasında en çok pet ve cam şişelere rastladıklarını kaydetti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu