YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2012

"Cennetteki çöplük"

 • 20 Eylül 2012 Ntvmsnbc
  Yönetmen Fatih Akın’ın Trabzon’da çektiği “Cennetteki Çöplük” isimli belgesel filmin Türkiye prömiyeri yapıldı.

  “Cennetteki Çöplük” isimli belgesel filmin Türkiye prömiyeri 19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde yapıldı.

  Fatih Akın, belgesel ile ilgili şunları söyledi:
  “Nisan 2007'de başlamıştık çekimlere mart 2012'de bitti. 5 yıl sürdü. Çamburnu’da bir olay olduğu zaman hemen hareket edemiyordum çünkü Almanya’daydım. Bir ekip ayarlamam, uçak bileti ayarlamam lazım. 1 gün sürüyordu zaten yolculuk. O yüzden ‘yerli bir görüntü yönetmeni, kameraman olsa ve bizim için çekimler yapsa’ dedik. Kader bizi Bünyamin Seyrekbasan ile bir araya getirdi. Bünyamin’in orada küçük bir stüdyosu var. Kendisinin resimlerine baktık ve ‘Bizim için bu işi yapar mısın?’ dedik ve süper bir iş yaptı. Filmin en iyi görüntüleri Bünyamin’e ait.”

  Filmin görüntü yönetmeni Bünyamin Seyrekbasan ise Fatih Akın gibi ünlü bir yönetmenin kameramanlığını yapmanın onur verici olduğunu belirterek, “Kendisi çok iyi ve değerli bir insan. Çamburnu’daki çevre kirliliği olayını Türkiye’nin ve dünyanın gündemine getirmesi ve çevre olayına dikkati çekmesi bizim için ayrıca önemli bir durum” dedi. Bünyamin Seyrekbasan’ın oğlu Furkan ve yeğeni Azize Seyrekbasan ise Fatih Akın’a verdiği sözleri tuttuğu için teşekkür etti.

  Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın Fatih Akın’a plaket vermesinin ardından gösterime geçilirken, filme yoğun ilgi gösterildi.

  Alman yapımı 98 dakikalık belgesel filmde Fatih Akın, Trabzon yakınlarındaki Çamburnu köyü halkının 2007 yılında beldelerine kurulan çöp depolama merkezine karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayın.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu