YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2012

Kaplumbağalara uydu takibi

 • 26 Ağustos 2012 Cumhuriyet
  Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindeki Deniz Kaplumbağa Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) uydu takip cihazı takılan 4 caretta caretta düzenlenen törenle denize bırakıldı.

  Antalya ve Muğla bölgesinde yaralı bulunan ve tedavileri tamamlanan 4 caretta carettanın kabuklarına DEKAMER yetkilileri tarafından uydu takip cihazı takıldı.

  Dalyan beldesindeki İztuzu Plajı'ndan denize bırakılan caretta carettaların doğal yaşamlarının izlenmesi amacıyla takılan uydu takip cihazları, kaplumbağalar hava almak için su yüzüne çıktıklarında sinyal göndererek nerede olduklarının tespit edilmesini sağlayacak.

  İztuzu Plajı'nda düzenlenen törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İrfan Uzun, tedavileri tamamlanan 4 caretta carettaya uydu takip cihazı takıldıktan sonra doğal ortamları olan denize bırakıldığını söyledi. Kaplumbağaları doğal ortamlarına bırakmanın bakanlık olarak kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Uzun, bu işe gönül veren herkese teşekkür etti.

  Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya ise bakanlık olarak deniz kaplumbağalarını korumaya çalıştıklarını kaydetti. Burada yapılan hizmetleri her anlamda desteklediklerini belirten İyimaya, ''Bu projelerin üniversitelerimiz tarafından takip edilmesi, öğrencilerimiz ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi, bizim için çok önemli. Bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın bu kaplumbağaları korumaları ve sahip çıkmaları gerekiyor. Herkesten deniz kaplumbağalarına sevgi göstermelerini istiyoruz'' dedi.

  DEKAMER Müdürü Yakup Kaska da Antalya ve Muğla bölgesinden yaralı olarak gelen kaplumbağaların tedavileri tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılarak doğal ortamlarına kavuşturulduklarını belirtti.

  Kaplumbağaların kumsalda neler yaptıklarını bildiklerini ancak denizdeki yaşamlarını tam olarak bilmediklerini anlatan Kaska, ''Kaplumbağalar denizde nereye gidiyor, hangi mevsimde nerede oluyorlar bunlar hakkında bilgimiz yoktu. Bu cihazlar sayesinde kaplumbağaların hareketlerini izleyip, nerede olduklarını uydu üzerinden görebileceğiz'' diye konuştu.

  Kaska, deniz kaplumbağalarının sadece bu ülkenin değil tüm dünyanın kaplumbağaları olduğunu, verilen farklı isimlerle Akdeniz'de dolaşmaya devam ettiklerini kaydetti.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu