YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 06 Ağustos 2012

Nazar boncuğu kurudu

 • 30 Temmuz. 2012 Ntvmsnbc
  Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan, görünümü nedeniyle ''dünyanın nazar boncuğu'' olarak adlandırılan Meke Gölü, büyük oranda kurudu.

  Volkanik patlamayla 5 milyon yıl önce meydana gelen kraterin, zamanla suyla dolarak göle dönüşmesiyle oluşan Meke Gölü, yakın zamana kadar büyüleyici manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakıyordu.

  Bundan 10 yıl öncesine kadar 200 kuş türünün konakladığı Meke Gölü, su seviyesinin düşmesiyle sessizliğe büründü. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin kamp yapıp, yüzdüğü göl bugünlerde en yalnız günlerini yaşıyor.

  Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, son yıllarda gerek küresel ısınma, gerek yağışların azalması, gerekse bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden yeraltı sularının çekilmesi nedeniyle gölün her geçen yıl daha kötüye gittiğini söyledi.

  Kış mevsiminde yağmur ve kar suyu ile az da olsa canlanan gölün bugünlerde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle tamamen kuruduğunu aktaran Mugayıtoğlu, bölgeye gelen sayılı miktarda turistin acı bir manzarayla karşılaştığını belirtti.

  Gölün havzası geniş olmadığı için, yağmur ve kar sularıyla yeteri kadar beslenemediğini vurgulayan Mugayıtoğlu, şunları kaydetti:

  ''Gölün en önemli beslenme kaynağı, yeraltı suları. Ancak vahşi sulama nedeniyle yeraltı suyunda son yıllarda önemli bir düşüş gözlemleniyor. Karapınar'da tarım tamamen yeraltı suları ile yapılıyor. Yonca, pancar, bunlar çok su isteyen bitkiler. Bir nevi bu iş insan eliyle yapılıyor ancak vatandaşımız da geçim derdinde. Onlara sulu tarım yapmayın diyemeyiz. Önceki yıllarda başka bir yerden su aktarımı ile gölü az da olsa canlandıralım diye düşündük ancak doğal dengeyi bozacağından dolayı tasvip edilmedi. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz.''

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu