YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2012

"Sıvı altın"

 • 9 Temmuz 2012 Ntvmsnbc
  Afyonkarahisar'da yetişen "ekolojik güller" yurtdışına yollanıyor...

  Başmakçı ilçesinin dağ köylerinde ''ekolojik gül'' yetiştiriciliği yapan üreticiler, kurdukları kooperatifle ürünlerini işleyerek, ''sağlık'' ve ''kozmetik'' alanında kullanılmak üzere yurt dışına ihraç ediyor.

  Afyonkarahisar'ın Burdur ili sınırındaki Başmakçı yaylasındaki dağ köylüleri, yaklaşık 40 yıldır ürettikleri ''ekolojik güller''i dünyaya açıyor. Üreticiler, günün ilk ışıklarıyla gül toplamaya başlıyor. Gül hasadı saat 10.00'a kadar devam ediyor ve toplanan güller, işlenmek üzere üreticilerin kurduğu kooperatife gönderiliyor.

  Günlük hasat sonrasında ürünleri teslim alan Başmakçı Yaylası Köyü Muhtarı Mahmut Erdoğan, önceki yıllara göre çetin geçen kış mevsimi nedeniyle ürün miktarının geçen yıllara oranla düştüğünü anlattı.

  Köylülerin yaklaşık 40 yıldır gül yetiştiriciliği yaptığını, köydeki 120 haneden yarısının, kışın olumsuz şartları nedeniyle kentlerde kaldığını, bakım ve hasat döneminde tekrar köye döndüğünü anlatan Erdoğan, gül yetiştiriciliğinin kendileri için önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi. ''Ağırlıklı olarak ekolojik gül yetiştiriyoruz. Ekolojik olması için toprağından ilaçlamaya, her aşamasına dikkat ediyoruz'' ifadelerini kullanan Erdoğan, ürün yetiştirmesi konusunda kooperatiflerinin ziraat mühendisleri aracılığıyla üreticinin yönlendirildiği belirtti.

  Erdoğan, köylerinin yüksek rakımının ürünlerinin kalitesini yükselttiğini, bunun yanı sıra ekolojik olması nedeniyle Avrupa'dan talep aldıklarını vurguladı.

  Başmakçı yaylası gibi bir çok dağ köylüsünün yetiştirdiği ürünleri alarak işleyen Başmakçı Gülcülük Kooperatifi Müdürü Rıza Öztaş da, 1972 yılında kurulan 3 bin ortaklıklı kooperatifin bugün 700 faal üreticisinin bulunduğunu açıkladı.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu