YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2012

Türkiye yanmaya devam ediyor

 • 28 Haziran 2012 Ntvmsnbc
  Türkiye'de sadece son dört yılda 10 binden fazla orman yangını çıktı. Bu yangınlarda 53 bin hektarlık orman yok oldu. Soruna çözüm için hem orman yangınlarıyla mücadeleye yatırım yapılıyor hem de yeşillendirme çalışmaları yapılıyor.

  Son bir hafta içinde Cunda Adası, Kahramanmaraş ve Heybeliada'da çıkan yangınlarda yüzlerce dönüm ormanlık alan kül oldu. Üstelik yangın sezonu olarak nitelendirilen yaz mevsimi yeni başladı. 

  Türkiye'de resmi kayıtlara göre 2007-2011 tarihleri arasında tam 10 bin 572 orman yangını çıktı. Bu yangınlarda 53 bin hektar ormanlık alan yok oldu. 

  Yangın konusundaki en hassas ve tehlikeli bögeler ise Ege ve Akdeniz kıyı şeridi. Bu nedenle Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangınla mücadele için hem teknik ekipman yatırımalarına hem de personel eğitimine hız verdi.

  2002'de 72 olan arazöz sayısı 125'e çıktı. Yangın söndürme helikopteri sayısı artırıldı. Yangınlara uçakla havadan müdahale dönemi başladı. Ancak yangına müdahalede en etkili güç hala insan, özellikle yaz aylarında ormanlık alanlarda binlerce geçici orman korucusu görevlendirliyor.

  Alınan tüm önlemlere rağmen orman yangını Türkiye'nin en acı gerçeklerinden birisi. Bu nedenle söndürme kadar yanan ormanlık alanların yeniden yeşillendirilmesi için de çalışma yapılıyor.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu