YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2012

Çalışırken dünyayı koru

 • 20 Haziran 2012 Ntvmsnbc
  Mesainin bitmesi için saniyeleri sayıyor, biran önce eve gitmek istiyor olabilirsiniz. Tamam ama, madem ki çalışmak zorundasınız, bu süre içinde  “çevre” için faydalı birşeyler yapın. En azından “iş” nedeniyle çevrenin daha fazla kirlenmemesi için çaba harcayın.

  Bunun için iş hayatınızda çok büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Başlangıç için 10 adımlık öneri listemiz;

  1- Ofiste enerji tasarruf eden ampuller kullanın.
  Florasan lambalar ya da LED’li ampuller bu iş için ideal.

  2- Pet şişelerden kurtulma zamanı.
  Her yıl milyonlarca pet şişe doğaya atılıyor. İşte su içmek istediğinizde hemen gidip pet şişedekileri satın almak yerine, damacanadaki suyu bardağa doldurmayı deneyin. Hem yerinizden kalkmak için de bir fırsat olur.

  3- Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi edinin.
  Yurtdışındaki internet sitelerinde bu öneri “şirketinizin yenilenebilir enerji kaynağı kullanması için çaba harcayın” şeklinde geçiyor. Ne yazık ki Türkiye’de henüz rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi kaynaklar çok yaygın kullanılmıyor. O nedenle enerjimizi henüz bu kaynaklar aracılığıyla elde etmek zor. Ama bu konuda bilgilenmek bile insana değişik bir bakış açısı kazandırıyor. Bozcaada’daki rüzgar güllerini görmek, adanın enerjisinin büyük bir kısmının buradan geldiğini bilmek insanı şaşırtıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’de daha yaygın kullanılması için çalışan dernekler var, bu derneklerin internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

  4- Arabanızı paylaşın
  Yurtdışında “carpool” adlı bir kavram var. Aynı yöne gidenlerin herbiri ayrı ayrı araç kullanmak yerine aynı araçta gidiyorlar. Bu araçlar için trafikte yol önceliği de tanınıyor. Türkiye’de de bu yöntem kullanılmaya başlandı. Bu sayede hem benzin parasından tasarruf edip hem de atmosfere daha az karbon salıyorsunuz.

  5- Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatın
  Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarı kapatmak 10 kat enerji tasarrufu sağlıyor.

  6- Laptop kullanın
  Ortalama bir laptop standard PC’lere oranla  yüzde 10 daha az enerji tüketiyor.

  7- Şarj edilebilir pil kullanın
  Ofis araçlarında kullandığnız pilleri şarj edebilen pillerle değiştirin. “Kullan at piller” e oranla şarj edilen piller 32 kat daha az enerji tüketiyor.

  8- Kaloriferinizi kapatın, daha kalın giyisiler giyin
  Havalar soğuduğunda hemen kaloriferi açmak yerine giyisilerinizi kalınlaştırın.

  9- Kağıt kullanımınıza dikkat edin
  Kağıtların her iki yüzünü birden kullanın. Mümkün olduğunca geri dönüşümlü kağıt kullanın.

  10- Bildiklerinizi ve yaptıklarınızı iş arkadaşlarınızla paylaşın.
  İş’te dedikodu yapmak çok zevkli, dedikodu kaçamakları sırasında işyerinde aldığınız bu küçük önlemleri konuşmak değişik bir konu başlığı olabilir. Kulağa zevkli gelmese de, denemekten zarar gelmez.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu