YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2011

Nemo ve arkadaşlarının nesli tehlikede

 • 13 Aralık 2011 Cumhuriyet

  "Kayıp Balık Nemo" filminde yer alan yaklaşık 1500 deniz canlısının mevcut durumunu inceleyen deniz bilimciler, palyaço balığı, deniz kaplumbağası, köpekbalığı ile denizatı türünün tehlike altında olduğunu ortaya koydu.

  Doğayı koruma örgütü IUCN ve Kanada'daki Simon Fraser üniversitesi bilim adamlarının Conservation Letter dergisinde yayımlanan araştırmasına göre, 2003 yapımı animasyon filminde görülen her 6 deniz canlısından birinin nesli tehlikede.

  Filmde yer alan yaklaşık 1500 deniz canlısının mevcut durumunu inceleyen deniz bilimciler, palyaço balıklarının sayısının azaldığını, özellikle deniz kaplumbağaları ve köpekbalıklarının tehdit altında olduğunu, denizatlarının durumunun çok vahim olduğunu gördü.

  Araştırmacı Loren McClenachan, "Palyaço balıklarını akvaryumda beslemek, köpekbalığı çorbası içmek veya hediyelik eşya dükkanından denizatı satın almak... Bütün bunların bir bedeli var" dedi.

  Biyolog Prof. Nicholas Dulvy de sonuçların, bu hayvanların yeterince korunmadığını gösterdiğini belirtti. Dulvy, soyu tükenme tehdidi altındaki her 10 köpekbalığı türünden sadece birinin Nesli Tehlikede Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme'de (CITES) yer aldığını söyledi.

  Türlerin korunması konusundaki kuralların geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Dulvy, "Denizlerimizdeki çeşitliliği önemsemezsek yakında Nemo ve arkadaşları olmayacak" diye konuştu.
   
  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız