YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Ağustos 2011

Kulaklı orman baykuşu

 • 03 Ağustos 2011 Ntvmsnbc

  Türkiye'de genel olarak İç Anadolu Bölgesi'nde görülen ve sayıları giderek azalma eğilimi gösteren ''Kulaklı orman baykuşu (Asio otus)''  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde tespit edildi.

  Dünyada Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika'nın kuzeyinde geniş yayılım gösteren ve Türkiye'de bugüne kadar Türkiye'de Ankara, Eskişehir, Yozgat, Karaman, Tuz Gölü, Niğde, Adana, Diyarbakır, Bolu, Ağrı, Mersin, Şanlıurfa, Avşa Adası, Beyşehir ve Burdur Gölleri, Sultansazlığı, Sinop, Antalya'da görülerek kayda alınan ''Kulaklı orman baykuşu'', Saruhanlı Vergi Dairesi Müdürlüğü bahçesinde ortaya çıktı.

  Vergi dairesi bahçesindeki akasya ağaçlarının dallarında tünemiş olarak görülen üç ''Kulaklı orman baykuşu'', büyük görüntüsü, renkli gözleri ve ismine ilham kaynağı olan büyük kulaklarıyla vatandaşların ilgi odağı oldu.

  Anadolu'daki, ''Baykuş görmenin uğursuzluk getireceği'' yaygın inanışa rağmen vatandaşlar, ilçeye nereden geldikleri bilinmeyen bu gösterişli baykuş türünü cep telefonları ve fotoğraf makineleriyle görüntüledi.

  HATIRA PARASI OLARAK BASILMIŞTI

  Veteriner Hekim Ramazan Doğan, bu baykuş türünün Türkiye'de İç Anadolu'daki bazı iller ile bu bölgeye yakın yerlerde yaşamlarını sürdürdüğünü ifade etti.

  Halk arasında ''Boynuzlu baykuş'' diye adlandırılan bu kuş adına, Darphane tarafından 2001 yılında, o dönemin para değeri ile ''50 milyon lira'' tutarında ve bir yıl tedavülde kalan Atatürk hatıra parası basıldığını kaydeden Doğan, şunları söyledi:

  ''Kulaklı orman baykuşu, nesli giderek azalan bir kuş türüdür. Şu an için resmen koruma altında değil, ancak korunması gereken kuş türüdür. Açık ormanlık alanlarda, nehir kenarlarında ve çalılıklarda yaşarlar. Başlıca avı tarla faresidir. Ekosisteme büyük fayda sağlarlar. Görünüşü itibariyle de sevimli bir hayvandır.''

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu