YUKARI

TSKB'den Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2007

TSKB İstanbul'lulara Doğada Bir Gün Yaşattı

 • TSKB’nin kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen “Doğa İle Buluşma Günü”, 9 Haziran Cumartesi günü Fenerbahçe Parkı’nda düzenlendi. Etkinlikte, birbirinden ilginç gösteriler ve sunumlar yapılırken, MARA da bir konser verdi.

  TEMA, TURMEPA, TÜRÇEK, ÇEKÜL, SAD gibi dernek ve sivil toplum kuruluşları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Orman Bakanlığı’nın destek verdiği etkinlikte, yüzlerce İstanbullu doğayla baş başa bir gün geçirdi.

  Türkiye’nin ilk özel yatırım ve kalkınma bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB), “TSKB İle Önceliğimiz Çevre” adını verdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında 9 Haziran Cumartesi günü Fenerbahçe Parkı’nda “Doğa İle Buluşma Günü” düzenledi. Çocuklar, aileler, dernekler, sivil toplum kuruluşları (STK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) ve Dünya Bankası ile GEF2 projelerini yürüten Çevre ve Orman Bakanlığı’nın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Erenköy, Acıbadem, Toprak ve Koç Okulları ilköğretim öğrencileri, çevre konulu gösterileriyle büyük ilgi toplarlarken, STK’lar, dernekler ve kamu kuruluşları da çevre bilincinin aşılanması amacıyla sunumlar yaptılar. Bu kapsamda İSTAÇ, katı atık ayrıştırmanın ve geri dönüşümün ipuçlarını uygulamalı olarak gösterdi. DenizTemiz Derneği TURMEPA da katılımcılarla birlikte kıyı temizliği yaptı. Çocuklar için eğlendirici aktivitelerin düzenlendiği etkinlik, MARA Grubu’nun konseriyle sona erdi.

  “Çevre Sevgisi Şart”
  TSKB Genel Müdürü Halil Eroğlu, açılış konuşmasında, TSKB’de çevreye her zaman öncelik verdiklerini, çevre sevgisini toplumun tüm kesimlerine aşılamak istediklerini ve bu amaçla bir platform oluşturduklarını söyledi. “Doğa İle Buluşma Günü”nün de çevre bilincinin aşılanması ve çevreye olan duyarlılığın artırılması amacıyla düzenlendiğini kaydeden Eroğlu, konuşmasında çevreyle ilgili bazı ilginç istatistikler de verdi. Küresel ısınma nedeniyle 2080'e kadar 200-600 milyon insanın açlık çekebileceğini, 1,1-3,2 milyar insanın da susuzluktan etkilenebileceğini belirten Eroğlu, tüm dünyada her gün 400.000 hektarlık, Türkiye'de de her yıl 20.000 hektarın üzerinde orman alanının yok olduğunu ifade etti. Eroğlu, herkesin doğal kaynakları korumakla sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

  Derneklerden Tam Destek
  “Doğa İle Buluşma Günü”ne stand kurarak katılan çevreyle ilgili dernek ve STK’lar şu şekilde sıralanıyor:
  TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı)
  SAD (Sualtı Araştırmaları Derneği)
  TURMEPA (DenizTemiz Derneği)
  TÜRÇEK (Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu)
  ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)

  Sırada Konferans Var
  “TSKB İle Önceliğimiz Çevre” projesi, çevre konusunda ilgili tüm kesimleri bir araya getirecek bir platform oluşturmayı, toplumun bilgi ve bilinç düzeyini artırmayı, 7’den 70’e bireylerin doğayı sahiplenme duygusunu geliştirerek olumlu ve kalıcı davranış değişiklikleri kazanmalarına destek olmayı hedefliyor. cevreciyiz.com çevre portalinin açılışıyla başlayan proje kapsamında, 2007 yılının sonuna kadar “TSKB İle Önceliğimiz Çevre Konferansı” düzenlenecek ve “Çevre Ödülleri” verilecek. “TSKB İle Önceliğimiz Çevre” projesi kapsamında ayrıca, projenin mümkün olan en geniş kitleye ulaştırılması amacıyla, sanat, bilim, medya ve iş dünyasının örnek isimlerinin bir araya geldikleri bir “Çevre Elçileri” grubu oluşturuldu.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu