YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2011

Neden kaçırıldılar?

 • 21 Haziran 2011 Ntvmsnbc

  Kapıkule sınır kapısında yakalanan binlerce çiçek tohumu, dikkatleri Türkiye'den kaçırılan bitkilere çekti...

  Türkiye, özellikle de Doğu Karadeniz ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi, endemik bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin. Bu durum, doğa tutkunlarını olduğu kadar, bitki casuslarını da Türkiye’ye çekiyor.

  Son olarak 2 Hollandalı’nın, Kapıkule sınır kapısında binlerce tohum ve ters lale soğanı ile yakalanması, konuyu gündeme taşıdı.

  Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü Orman Botaniği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özgür Eminağaoğlu, turist ya da amatör koleksiyoncu adı altında çalışan doğa casuslarına karşı, dikkatli olunmasını istedi. Yardımseverlik adına, doğa casuslarına hizmet edilebileceğini belirten Eminağaoğlu, bu türü kişilerin yetkilileri bildirilmesi istedi.

  Artvin’in Kafkasör yaylasında arazi çalışması yapan Artvin Çoruh Üniversitesi’nden bir grup öğrenci, kendilerini amatör koleksiyoncu olarak tanıtan 2 Hollandalı ile karşılaştı. Öğrencilerin, durumu güvenlik birimlerine bildirmeleri üzerine takibe alınan Hollandalılar’ın aracı, Kapıkule sınır kapısında arandı ve yaklaşık 5 bin adet çiçek tohumu ele geçirildi.

  Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ters lale için devrede. Belediye’den bir ekip erzurum Karayazı’ya giderek, yörede " ağlayan gelin" olarak da anılan ters laleyi yerinde inceleyecek. İstanbul BüyükşehirBelediyesi Başkanı Kadir Topbaş, ters lalenin ana vatanında kalması için her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu