YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2011

Ergene Nehri zehir saçıyor

 • 10 Ocak 2011 Radikal

  Tekirdağ'ın Çorlu ve Çerközköy ilçelerindeki fabrikaların bıraktıkları kimyasal atıklar nedeniyle simsayah akan ve içinde artık canlı türü barındırmayan Ergene Nehri çevreye de zehir saçıyor. Hem insanları hem de hayvanları olumsuz etkileyen nehir suyu, kansere de davetiye çıkartıyor.

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, "Araştırmacılar, Çorlu’da kanser sıklığının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu, ilköğretim öğrencilerinde bile kanser görülmeye başlandığı uyarısında bulunuyor" dedi.

  Karadeniz kıyısındaki Yıldız dağlarından doğan ve Pehlivanköy, Babaeski, Lüleburgaz ve Uzunköprü’den geçtikten sonra Saroz körfezine boşalan Ergene Nehri, 350 bin kişinin çalıştığı 1350 fabrikanın bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akıyor. İçinde canlı türü bile yaşamayan ve zehirli olan nehir suyuna dokunan insanın vücudunda ise yaralar çıkıyor. Aynı şekilde Çorlu’daki Sağlık mahallesi’nden geçen Çorlu deresinin durumu da farklı değil. Simsiyah akan ve çevresine ağır kokular yayan nehir nedeniyle çok sayıda vatandaş nehir kenarındaki evlerini satarak taşındı.

  Bölgedeki sanayi tesislerinin uygun arıtma yapmadan doğaya bıraktıkları zehirli atıkların yanı sıra yerleşim birimlerinden akarsulara bırakılan kanalizasyon ve evsel atıklar ile tarımsal gübre ve ilaçların Trakya’yı ve Ergene Nehri’ni kirlettiği belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, "Ergene artık Trakya’ya hayat vermek yerine ölüm kusar hale geldi. Ergene Nehri’nden alınan örnekler ile çeşitli araştırmalar yapıldı. Yapılan analizlerde nehir suyunda kurşun, civa, kadmiyum, kobalt, bakır gibi ağır metaller ile arsenik,fosforlu-azotlu bileşikler ile solvent, asit, alkali ve boya gibi sayısız kimyasal maddeler tespit edildi. Etkili olan yağışlar sonrası Ergene Nehri’nin taşması sonucu Trakya bölgesindeki bir çok tarım arazisinin söz konusu atıklar nedeniyle zehirleniyor. Bu zehirler yetiştirilen bitkiler aracılığıyla kademe kademe insanlara kadar ulaşmakta ve kanser, inme, karaciğer, böbrek, kalp yetmezliği gibi çok ciddi hastalıklarda artışa neden olmaktadır.

  Ayrıca Kuzey Ege’ye dökülen akarsular nedeniyle deniz canlıları da zehirlenmekte ve özellikle bu bölgedeki balıkları tüketen insanlar ciddi derecede etkilenmektedir" dedi.
  Bir süre önce Trakya Üniversitesi’ndeki (TÜ) bilim adamları tarafından hazırlanan raporda Ergene ve Çorlu’daki nehirlerde doğal hayatın bittiğinin ortaya çıktığını belirten TÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, sözlerine şöyle sürdürdü: "Raporda, evsel atıklar ve fabrikaların bir çoğunun atıklarını arıtmadan derelere akıtması nedeniyle, kimyasal ve biyolojik kirliliğin en üst düzeyde olduğu vurgulanıyor. Ayrıca bu akarsulardaki suların hiçbir amaçla kullanılmayacağı ve sağlık için tehlikeli bir kaynak olduğu belirtiliyor. Ergene Nehri’nin Türkiye’nin en kirli nehri olduğu ve içinde dördüncü sınıf su bulundurduğu bildirilmekte. İçindeki ağır metaller, bu suya temas eden ve içen hayvanlara, bitkilere ve insanlara geçmekte, insanlarda da kansere neden olmaktadır.Araştırmacılar, Çorlu’da kanser sıklığının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu ve ilköğretim öğrencilerindebile kanser görülmeye başlandığı uyarısında bulunuyor" dedi.

  Haberin detayına ulaşmak için tıklayınız

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu