YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 18 Ekim 2010

Tarım Cennetini Asitle Yıkayacaklar

 • 17.10.2010 Hürrüyet / Melis ALPHAN
   
  Manisa Çaldağ'da bir doğa katliamına ramak kaldı.
  Önce vakti olmayanlara kısa tarihçe sunalım:
  Sardes Nikel Madencilik adlı İngiliz şirket buradan 15 yıl boyunca nikel çıkarmak üzere izinlerini aldı...

  Aslının 200'de biri oranında küçüklükte bir pilot tesis kurdu.
  Sonra çevreciler ayaklanınca madenin izni iptal edildi.
  Bu arada madencilik yasalarında bazı değişiklikler yapıldı. Şirket yatırım için parayı bulduğu an çalışmalara başlayacak.
  Sonra ne mi olacak?
  Çevrecilerin, akademisyenlerin ve yerel halkın iddiaları doğruysa binlerce, belki de onbinlerce ağaç kesilecek.
  Ardından Çaldağ oyulacak.
  Çıkarılan toprak milyonlarca ton sülfürik asitle yıkanacak.
  En vahimi, bütün bunlar açık havada yapılacak.
  Dünyanın en büyük ve verimli yedinci tarım havzası olan Gediz, uzmanların deyimiyle ‘açıkhava kimya işletmesi'ne dönecek.
  Cehennem senaryosunu sona sakladım:

  “Yer altı suları tükenecek, sülfürik asit bütün bölgenin sularına karışacak ve milyonlarca insan bölgeden göç etmek zorunda kalacak. Ve 15 yıl sonra madenin işi bittiğinde, havza bir otun bile bitmediği bir hal alacak!

  İzmir bile boşalır

  İTÜ'den Metalurji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. İsmail Duman mesaisinin büyük bölümünü bu projeyi durdurmak için harcıyor

  Bu madende 15 yıl boyunca ne kadar sülfürik asit kullanılacak?
  - 15-18 milyon ton arasında. Bir büyük asit tankeri düşünün, 20 ton asit alır. Başlayın Turgutlu'dan tankerleri birbirinin tamponuna değecek şekilde dizmeye. 800 bin tanker ediyor. Bu 800 bin tankeri Turgutlu'dan geçen 40'ıncı paralel üzerinden Doğu'ya doğru dizin; kuyruk Pekin'i geçiyor, tankerlerin bir kısmı Çin denizine dökülüyor, sığmıyor, bu kadar asit! Ve bu kadar asit açıkta kullanılacak.

  Açıkta kullanmak ne demek?
  - Oradaki doğayı alıp açıkhava kimya işletmesine çevirmek demek... Kapalı mekanda yapılması lazım. Toprağın içindeki nikeli, kobaltı çözmek için günümüzde bir sürü metot var. Bunların en ilerisi basınçlı kaplarda, kapalı sistemde işlemi yapmak. Düdüklü tencere gibi, 100 derecenin üstünde asitle temas ettiriyorsunuz. Dünyada var bu, Avustralya'da var.

  Ne kadarlık bir yatırım yapıp ne kadar kazanacaklar?
  - Alacakları malın değeri şu andaki fiyatlarla işe başladıkları zaman 25 milyar doların üzerindeydi. Sonra kriz nedeniyle bu rakam 10 milyara düştü. Şimdi yeniden 20 milyar doları geçti. Kriz tam atlatılırsa, kazançları 35-40 milyar dolara kadar çıkabilir. Kapalı sistem için gereken 5-7 milyar dolarlık yatırımı yapmıyorlar. Aradaki farkı da doğaya ve insana ödetiyorlar. Kazanç özelleştiriliyor, risk kamulaştırılıyor. Şimdiki yatırımları milyar doları bulmuyor.

  35-40 milyarlık kazançlarından Türkiye'ye ne kadarını bırakacaklar?
  - Türkiye'ye 10 yılda bırakacakları para 163 milyon dolar. Yani Türkiye'nin bir buçuk günlük dış borç faiz ödemesi.

  18 milyon ton sülfürik asit nereden sağlanacak?
  - Her yıl büyük ihtimalle Güney Amerika'dan, Ant Dağları'ndan 300-330 bin ton kükürt ithal edecekler; kamyonlarla, gemilerle buraya kükürt taşınacak. O kükürt bir fabrikada yakılacak. Kurdukları tek fabrika sülfürik asit fabrikası. Dünyanın ikinci büyük sülfürik asit fabrikasını bir tarım havzasına ve Türkiye'nin en verimli, dünyanın yedinci büyük verimli tarım havzasının orta yerine kurmak, çatınıza yüz ton dinamit depolamak gibi bir şey.

  Neden?
  - Çünkü en ileri sülfürik asit üretim teknolojilerinde bile binde üç kaçak vardır. 18 milyon ton sülfürik asitte binde üç, korkunç bir miktar. 54 bin ton asit sülfürik asit havaya karışacak. Gediz, sülfürik asidin içindeki kükürte tamamen yabancı bir havza. Burası laterit havza, oksitli topraklar. Hiç kükürt yok bu topraklarda. Bu ekosisteme yabancı bir elementi devasa miktarlarda soktuğunuzda doğal yaşamda öyle bir kırılma olur ki, bir daha geri dönülemez.

  Gediz Havzası'nın bereketi nereden geliyor?
  - Gediz Havzası, Turgutlu, Manisa, İzmir, Foça ve Menemen ovalarına kadar göl halindeymiş. Bu göl milyonlarca yıl varlığını sürdürmüş, 16 milyon yıl önce de kurumuş. Laterit dediğimiz buranın toprakları, Balkanlar'dan, Sırbistan'dan başlayıp Arnavutluğu geçen, Yunanistan üzerinden Ege Denizi'nin dibini geçip İzmir çizmesinden karaya çıkan, Manisa'da devam eden, Ankara üzerinden bir yay çizip ta Harran Ovası'na kadar giden bir kuşak. Akarsu yatakları bunlar. Bereketi de buradan geliyor.

  Macaristan gibi kızıl tehlike riski

  Öngörünüz ne?
  - Uşak'ın batısından başlayıp Ege Denizi'ne kadar Gediz Havzası'nda tarım biter. Burası Sultaniye üzümünün, sarı kuru üzümün dünya başkenti. Dünyanın her yerine buradan kuru üzüm ihraç ediliyor. Ve bunun yüzde 85'i açıkta kurutuluyor. Şimdi düşünün, asit taşıyan rüzgar geldi, kurumakta olan üzümün üstüne oturdu. İhraç etmeye kalkarsanız hangi gümrükten geçer? 15 yılın sonuna gelmeden buradan büyük göçler başlayacak. İki milyonun üzerinde bir nüfus bundan etkilenecek.

  Havuz sistemi kullanılacağı söyleniyor...
  - Havuz sistemi diyorlar, halbuki yapacaklarının altısından dördü yüksek baraj. Ve bunları 45 derece eğimli yamaçlarda yapmaya kalkıyorlar. Havuz dedikleri Uluslararası Yüksek Barajlar Komisyonu'nun kriterlerine göre aslında baraj.

  Yani?
  - Böyle bir eğimde yapılan baraj o sette ne kadar dayanacak? Projede havuz diye geçen bu yapı aslında baraj, içinde de asitli ve ağır metalli çözelti bulunacak. E burası da deprem bölgesi. Ve 45 derecelik meyillerde yapacaklar bunları. Yapacakları barajların dördünün tepe yüksekliği 17 metreyle 23 metre arası. Ve içlerinde asitli su olacak. Daha yukarıdan sel geldiğinde ya duvarı yıkacak ya da taşırıp aşağı asitli su indirecek. Arkasından sel vurup çamura bulanmış bu yığınları önüne kattığı zaman ne yapar? Asit değdiği yerden geçer. Yağmurla her tarafa yayılır. Ekosistemi değiştirir.

  Buradaki doğanın kendini toparlaması kaç yıl alır?
  - Yıl mı, kaç yüzyıl mı? Çok yüzyıl alır. Toparlanmaz.

  Yığınlara yer açmak için kaç ağaç kesilecek?
  - Rakamlarına göre 330 bin ağaç kesilecek. Bu rakamın içinde ne yok biliyor musunuz? 2003'te yapılan sayımda göğüs çapı 8 santimetreden az olan fidanlar ağaç sayılmadı, orman envanterine dahil edilmedi. Yaklaşık iki milyon ağaç kesilebilir.

  Macaristan'daki gibi sel riski için nasıl bir önlem alacaklar?
  - Etrafını kuşaklayacaklarmış. Dağdan inen seli hangi hendekte kuşaklarsın? 3 metre eninde kanal açıp seli durduracaklarmış. Dünyanın neresinde böyle sel durdurulur?

  Suları nasıl etkileyecek bu maden?
  - Maden işletmesinin Turgutlu'nun su ihtiyacından daha fazla suya ihtiyacı var. Bergama, Uşak Eşme'den sonra Etem çukurunda da madencilik ruhsatı alındı. İzmir üç yönden çapraz ateşte. İzmir'i besleyen sular Ege topraklarından geçiyor. Böyle devam ederse 10-15 yıl sonra İzmir su nedeniyle terk edilmek zorunda kalabilir.

  Haberin tamamına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu