YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 21 Eylül 2010

10/10/10

 • 20.09.2010 NTVMSNBC

  Bu bir şifre değil... Dünyanın dört bir yanında yapılacak olan eylemin tarihi...

  Dünyanın en büyük eylemlerinden biri olan 350 hareketinin lideri Bill McKibben bu sene 10 Ekim 2010 tarihinde yapacaklarını şöyle anlatıyor:

  "2010 yılı için sloganımız “iş başına”.  Toplumu değiştirmek ve liderlerin aslında bu iş için öncülük etmelerini sağlamak için çalışmaya başla.

  Sizlerden gelen binlerce maili dikkatle inceledik ve bizleri harekete geçirecek bir eylem planı hazırladık. Ama tabi ki ancak beraber hareket edersek bunu başarabiliriz.

  Ajandanıza not etmeniz gereken ilk tarih: 10 Ekim.

  Milenyumun 10. yılında 10. ayın 10. gününün somut işlerin yapıldığı gerçek bir başlangıç noktası olması için çalışıyoruz.

  Buna “10/10 küresel çalışma partisi” adını verdik. O gün dünyanın her köşesinde güneş panelleri döşemesini, rüzgâr gülleri kurmasını, ağaç dikmesini, bisiklet yolları yapılmasını umuyoruz.  Tüm dünyanın bu yoğun çalışma gününü göreceğinden eminiz.  Ayrıca bunu hükümetlere basit bir mesaj olarak da göndereceğiz: biz çalışıyoruz, peki ya siz ? 10/10/10 temiz enerji kullanılan bir geleceğin, 350 ppm’e ulaşılmış bir dünyanın fotoğrafını çekecek.  Ve  o gün, ayrıca insanlara bunun için savaşmanın değerini anlatacak.

  Her ülke iklim krizinden eşit şekilde etkilenmeyecek tabi ki ama eğer büyük kirleticilerin ve büyük ekonomilerin değişmesini sağlayamazsak hiç bir zaman kazanamayız.

  Bize gelen e-mail ve telefonlardan biliyoruz ki tüm dünyada insanlar çalışmaya hazır. Biliyoruz ki bu eylem planı biraz sıra dışı fakat başka bir alternatifimiz yok. Yıllar sonra çocuklarımız, torunlarımız bize küresel iklim değişikliği konusunda ne yaptınız dediğinde “kollarımızı sıvayıp çalışmaya başladık” diyebilmek istiyoruz. Bu savaşı kazanabileceğimizin garantisi yok ama hepinize teşekkür ederim ki gerçek bir şansımız olduğu inancına sahibiz, bunu şimdi kullanalım!"
   
  10/10/10 için Türkiye'de de etkinlikler planlanıyor. Ömer Madra bu planlarla ilgili şunları söylüyor:"Yaratıcı çözümler peşindeyiz: Yerel, yavaş, yatay. Yerel: yani küçük, ama evrensel ve dayanıklı direniş odakları; Yavaş, yani usulca ama hemen ve hızla yürütülen eylemler; Yatay, yani asla bir merkezden değil, web’i de kullanarak fotoğraflarla, fıkra ve hikâyelerle, videolarla, müziklerle, kol kola, omuz omuza, diz dize bir örgütlenme biçimi…

  Evet, çok ağır bir yıl geçiriyoruz. Ama 10 Ekim Pazar günü birlikte çalışırsak, birlikte eylem yapar, birlikte eğlenirsek, o günü yılın en iyi günü haline getireceğimiz kesin. Hele, bir de bütün bunları doğru dürüst yapabilirsek, o zaman deli gibi ihtiyaç duyduğumuz siyasi çözümlere doğru da dev bir adım atmış olacağımızın garantisi var. Daha iyi, daha zengin, daha demokratik bir sivil topluma ve daha iyi bir yaşama doğru atılmış büyük bir adım!"

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu