YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2010

Orkinos Eylemleri Sürüyor

 • 09.06.2010 NTVMSNBC

  Greenpeace, tehlike altındaki mavi yüzgeçli orkinosları kurtarmak için, orkinos kafesinin ağını keserek orkinosları serbest bırakmaya çalıştı. Kızgın balıkçılar bot ve teknelerle eylemcileri engellemek üzere harekete geçti.

  Greenpeace eylemcileri, yıllardır süren aşırı avlanma yüzünden nesilleri tehlike altındaki mavi yüzgeçli orkinosları kurtarmak için yine bir barışcıl eylem yaptı.

  Eylem, Malta'nın güneyinde, uluslararası sularda gerçekleşti. Greenpeace gemisi Arctic Sunrise, Tunus bayraklı bir römorkor ile kafeste, yağlandırılmak üzere çiftliğe taşınan yeni yakalanmış orkinosları serbest bırakabilmek için kafesteki ağı kesmeye çalıştı. Bu arada eylemciler kafesin çekildiği halatı kesti. Kızgın balıkçılar şişme bot ve balıkçı tekneleri ile eylemcileri uzaklaştırmaya çalıştılar.

  Greenpeace Uluslararası, Denizler Kampanyası Sorumlusu Oliver Knowles ''Greenpeace'in mavi yüzgeçli orkinosları serbest bırakmak için yaptığı barışçıl eylemler, Akdeniz'de sağlıklı bir gelecek ve denizlerimizde canlı yaşamının devamı için yapılması gerekli. Tahripkar gırgır teknelerinin dev ağları ile yakalanmış olan orkinosları serbest bırakıp doğaya salmaya çalıştık. Biz bu canlıları ve Akdeniz'i korumak için politikacıların başarısız olduğu şeyi yaptık, eyleme geçtik!'' dedi.

  Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı “Bu balıkçılığı yönetenler, orkinos avcılığının durması gerektiği yönündeki bilimsel verileri çok uzun süredir gözardı ediyorlar. Greenpeace artık Akdeniz'in sağlığının ve geleceğinin, balıkçılık endüstrisinin kısa vadeli çıkarlarına kurban edilmemesi için uğraşıyor” dedi.

  Dökmecibaşı, ''Son kalan orkinosların da suşi pazarı uğruna avlanması yalnız Akdeniz'in ve deniz ekosisteminin değil, aynı zamanda balıkçıların da  geleceğini yokedecek. Orkinos avcılığı, Akdeniz ülkeleri için en önemli geçim kaynaklarından biri olan balıkçılığı bitirecek. Bunu engellemek için Türk hükümeti dahil olmak üzere, tüm ülkeleri biran önce orkinos teknelerini geri çağırmaya ve bu avcılığa son vermeye çağırıyoruz'' diye ekledi.

  Greenpeace orkinos avcılığını durdurulması için bir bir internet kampanyası başlattı. Greenpeace, Akdeniz’i korumak ve politikacıları harekete geçirmek için herkesi greenpeace.org/akdeniz adresinde imza kampanyasına çağırıyor.

  Greenpeace'in şiddetsiz bu eylemi, bir gırgır teknesinin ağlarından yeni yakalanmış olan mavi yüzgeçli orkinosları kurtarmaya çalışırken bir eylemcinin yaralandığı ve iki Greenpeace şişme botunun bıçaklı balıkçılar tarafından batırıldığı eylemin ardından gerçekleştirildi.

  Bu yıl 13,500 ton orkinos avlamaya izin var!

  Dünya denizlerindeki mavi yüzgeçli orkinos stokların yüzde 80'i çoktan avlanmış durumda olduğu tahmin edilmekte ve avcılık hemen durdurulmazsa bu canlı tamamen yokolabileceği uyarıları verilmekte.(2) Mavi yüzgeçli orkinos avcılığı sezonu bu yıl 16 Mayıs’ta başladı ve 15 Haziran’a dek devam edecek. Bu yıl izin verilen toplam av kotası 13,500 ton. Bu miktar biliminsanlarının stokların devamlılığı için önerdiği rakamların çok üzerinde.

  Greenpeace daha iyi bir balıkçılık yönetimi ve Akdeniz’deki orkinos yumurtlama alanlarını da içine alan, küresel deniz rezervleri ağı ile dünya denizlerinin yüzde 40’ının korunması için yıllardır kampanyalar yürütüyor.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu