YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 03 Mayıs 2010

Mahkeme Çayeli'nde HES'lere 'dur' dedi

 • 01.05.2010 CNN Türk

  Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, Rize İdare Mahkemesi'nin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi için sit istemini reddeden Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun kararının yürütmesini durdurduğunu bildirdi.

  Ömer Şan, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye genelinde sayıları 1700'ü bulan hidroelektrik santral (HES) projelerine karşı verilen mücadelelerine her gün yeni bir yargı kararı eklendiğini ifade etti.

  Senoz Vadisi'ndeki 12 köy muhtarından 11'inin, vadinin doğal sit alanı ilan edilmesi için 26 Haziran 2008'de Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na başvurduğunu belirten Şan, başvurunun, aradan 17 ay geçtikten sonra "taş ocakları ve HES çalışmalarının vadiyi olumsuz etkilediği için doğal sit gerektiren özelliklerini yitirdiği" gerekçesiyle reddedildiğini anımsattı.

  Ancak Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun bu kararının, yöre insanları ve çevrecilerce kabul edilmediğini bildiren Şan, "Senoz Vadisi'nin bu koşullarda dahi korunması gereken özellikleri bünyesinde barındırdığı gerekçesiyle söz konusu kararın yürütmesinin durdurulması için Rize İdare Mahkemesinde dava açılmıştı. Rize İdare Mahkemesi de yüklenilen görevin hassasiyeti ölçüsünde yeterli araştırma ve incelemeye dayanmadan kararların alınması, özellik arz eden ve korunup değerlendirilerek bozulmadan yaşatılması önemli olan tabii ve kültürel değerler üzerinde geri dönülmez ve telafisi mümkün olmayan zararlar yaratacağından kararın yürütmesini durdurdu" dedi.

  Şan, "Bu karar HES'ler için verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararları kadar önemli ve tarihi önem taşımaktadır. Karar, çevrecileri bir kez daha umutlandırmıştır" diye konuştu.

  Senoz Derneği Yönetim Kurulu üyesi avukat Münir Yazıcı da vadide yapımı devam eden HES'lere karşı 5 ayrı dava açıldığını ve bu davaların hepsini kazandıklarını bildirdi.

  Haberin sayfasına ulaşmak için tıklayın

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu