YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 01 Kasım 2013

Ormanlar ‘faili meçhul’ kurbanı

  • Orman Teşkilatına yapılan yatırımlar sayesinde yangın sayısında artış olmasına rağmen zarar gören alanda ciddi oranda düşüş yaşandı.

    Türkiye tarihinin en büyük yangınları arasında kaydedilen 3 büyük yangının yaşandığı Marmaris'te, özellikle son 10 yılda Orman Teşkilatına yapılan yatırımlar sayesinde yangın sayısında artış olmasına rağmen zarar gören alanlarda düşüş yaşandı.

    Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, yangın sezonunun sona ermesi nedeniyle Beldibi Orman Yangınlarına Müdahale İstasyonu'nda basın toplantısı düzenleyerek, çıkan yangınlar hakkında gazetecilere bilgi verdi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangınlarının önemli kısmının Marmaris'te gerçekleştiğini hatırlatan Zeybek, özellikle yaz aylarındaki en önemli işlerinin orman yangınlarıyla mücadele olduğunu söyledi.

    Toplantıda 1968'ten bu yıla kadar orman yangınlarıyla ilgili tutulmuş istatistikler hakkında bilgi veren Zeybek, "Bölgedeki ormanlar en fazla 1979 yılında çıkan yangınlarda zarar görmüş. Bu yangınlarda 13 bin 383 hektar orman alanı yanmış. 1996'da 8 bin 104, 2002'de ise bin 334 hektar sahamız zarar görmüş" dedi. Marmaris'te son 10 yılda 206 yangın çıktığını, bu yangınlarda 395 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Zeybek, bu dönemde yılda ortalama çıkan 20 yangında 40 hektar ormanın yok olduğunu bildirdi.

    Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu