YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Temmuz 2007

Yeryüzünün sadece yüzde 17’si bakir

 • Yeryüzünün hemen her yerine insanoğlunun yerleştiği, dünyanın sadece yüzde 17’sine insan eli değmediği belirtildi. Yeryüzünün yarısı tarım ve hayvancılık için kullanılıyor    

  04 Temmuz 2007 Çarşamba - NTVMSNBC

  Yeryüzünün hemen her yerine insanoğlunun yerleştiği, dünyanın sadece yüzde 17’sine insan eli değmediği belirtildi.
  Yeryüzünün yarısı tarım ve hayvancılık için kullanılıyor

  ABD’de yayınlanan araştırma, “insandan uzak tabiat bulunmadığını” gösterdi. 

  Bir sivil toplum örgütünce yapılan ve Science dergisinde yayınlanan çalışmayı kaleme alan bilimadamlarından Peter Kareivi, “İnsanoğlu yeryüzüne öylesine yayılmış ki, çevrebilimciler, artık nadirattan sayılan bakir bölgeleri korumaya uğraşmak yerine bu gerçeğe yoğunlaşmalı ve bunun idaresine kafa yormalı” ifadesini kullandı. Kareivi, bu gerçekle yüzleşmenin, çevreciliğin bilimsel önceliklerini değiştireceği görüşünü savundu.

  Araştırmaya göre, 1995 yılında uydularla yapılan gözlemler, yeryüzünün sadece yüzde 17’sinde insan yaşamadığını gösteriyordu. Bu bölümde tarım yapılmıyor, yol yok, geceleri ışık yanmıyor.

  Yeryüzünün yarısında tarım ve hayvancılık yapılıyor. Deniz ve okyanusların dört bir yanında ticaretle uğraşılıyor. Birçok eko-sistem, bu yüzden ya yok oldu ya da değişikliğe uğradı.

  Araştırmaya imza atanlar, çevrecilerin, bu durum karşısında bakir alanların korunması yerine kalkınma sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiği görüşünü ileri sürdü.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/412648.asp
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu