YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2009

Küçük Mucitten Yılda 91 Milyar Ton Su Tasarrufu Sağlayacak Buluş

 • 24.02.2009 Milliyet

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen “Bu Benim Projem" adlı yarışmaya katılan Burdur Gazi İlköğretim Okulu 7/B sınıfı öğrencisi Asiye Yıldız, hazırladığı “Çevre Dostu Gülüşler" isimli projesiyle Türkiye’de yılda 3 milyon 360 bin ton, dünyada ise 90 milyar ton su tasarrufu sağlayacak.

  Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek ‘Bu Benim Eserim’ proje yarışmasında İlköğretim okulları arasında Antalya’da yapılacak bölge final yarışmasına Burdur’a bağlı İlköğretim Okulları arasında katılmaya hak kazanan 13 proje arasında en iddialı proje olarak öne çıkan “Çevre Dostu Gülüşlerö adlı proje iddiasını bölgede ve Türkiye finalinde sürdürecek.

  Yılda 90 milyar ton su tasarrufu

  Dünyadaki kullanabilir su kaynakları giderek azaldığından yola çıkan genç mucit Yıldız, TEMA Vakfının verilerinden yola çıkarak geleneksel diş fırçalamada bir kişinin 15 litre suyu boşa akıttığını ve eğer kişi günde 2 kez diş fırçalarsa 30 litre, 4 kişilik ailede bu rakamın 120 litre olduğunu bilimsel verilerle ortaya koydu.

  Yıldız, düşüncesini büyüterek su kaybının Türkiye’de 840 milyon tonu bulduğunu belirterek geleneksel diş fırçalama yerine “köpük diş macunu" ile Türkiye’de yılda 3 milyon 360 bin ton su dünyada ise 90 milyar ton su tasarrufu sağlanacağını söyledi.

  Diş fırçalarken artık bir bardak su kullanılacak

  Süleyman Demirel üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Elamanı Yrd. Doç. Dr. Mine Öztürk Tonguç ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim elemanı Yrd. Doç. Dr. Fatma Tomul’un desteğini alan “Çevre Dostu Gülüşler“ adlı projenin aşamalarını anlatan genç mucit Yıldız şunları söyledi:

  “Dünyamızdaki kullanabilir su kaynakları giderek azalmakta Geleneksel diş fırçalamada 15 lt su boşa akar Eğer kişi günde 2 kez diş fırçalarsa 30 litre 4 kişilik ailede 120 litre olur Çevremdekilerin diş fırçalarken macunu fırçaya sürüp, ıslatmak için suyu açtıkları ve suyu kapatmadıkları idi. Bu çocuklarda daha yaygındı Ayrıca yutulan macunun flüorürden dolayı çocuklarda tehlike yaratması Doğru fırçalamada fırça ve macun ıslatılmamalıdır. Bu sorunlara çözüm bulmak için sulandırılmadan kullanacağımız su tasarrufu yaptıran, yutulmayan diş macunu yapmaktı. Sabunun sıvı yada köpük kullanımı var, macununda da olabilir. Köpük yapıcı dispanser pompalardan yararlanarak köpük macun yaptım. Macunun sulandırılmasında saf su kullandım. Çünkü su sağlıklı ve ucuzdu. Denemelerde macuna değişik ölçülerde saf su ekledim. En iyi sonuç 300 ml saf suda 16 gram macun oldu. Karışımı dispanser pompaya koydum ve köpük olarak çıkıyordu Direkt ağzıma götürüp fırçalama yapıyordum 3 dakika fırçaladıktan sonra 1 bardak su ile ağzımı çalkaladım. İşte elde etmek istediğim sonuç. Diş fırçalarken artık 1 bardak su kullanıyordum

  http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=&KategoriID=&ArticleID=1063615&Date=24.02.2009&b=Kucuk%20mucitten%20yilda%2091%20milyar%20ton%20su%20tasarrufu%20saglayacak%20bulus

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu