YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2009

Karar Alındı, Geriye Altın Madeninin Kapatılması Kaldı

 • 15.01.2009 bianet

  Avukatı Cangı, Büyükşehir Belediyesi Encümeni'nin, Efemçukuru'ndaki Tüprag'a ait altın madeninin kapatılması kararının İzmirlilerce sahiplenilmesini istedi. Ruhsatı olmadan faaliyet yürüttüğü tespit edilen maden yedi gün içinde boşaltılacak.

  "Büyükşehir Belediyesi Encümeni'nin verdiği olumlu karar bundan sonraki mücadelemiz için bizim elimizi güçlendirdi."

  Efemçukuru köylülerinin avukatı Arif Ali Cangı, İzmir'in Menderes ilçesi Efemçukuru Köyü'nde Tüprag Metal Madenciliğe ait altın madeninin, Büyükşehir Belediyesi Encümen'inin tarafından kapatılması yönündeki kararını bianet'e böyle yorumladı.

  Belediye Encümeni, 8 Ocak'taki toplantısında, kente içme suyu sağlayan Tahtalı Barajı Koruma Havzası içinde kalan altın madeni işletmesini kapatma kararı almıştı.

  Tüprag'ın işletme ruhsatı yok

  "Daha önce bu konuda Belediye'ye başvurduklarını" anlatan Cangı "maden arama ve işletmesi için tüm süreçlerde iptal davası açtıklarını" söyledi.

  Maden bölgesinde inceleme yapan belediye ekipleri, altın madeni işletmesinin Gayrı Sıhhi Müessese ruhsatı olmadan faaliyet yürüttüğünü tespit etti.

  İşyeri açma ve ruhsatlandırma yönetmeliği gereğince madeninin faaliyet gösterebilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tesis kurma izni ve açılma ruhsatı verilmesi gerektiğine dikkat çeken Cangı, "Encümen'in, her iki izni de olmayan bu faaliyeti durduran kararının yerinde olduğunu" kaydetti.

  Altın işletmesinin “ağaçları kestiği, ormanlık alanda yollar ve arama faaliyetleri için galeriler açtığı” gerekçesiyle tutanak tutulmasının ardından kapatma kararı alındı.

  Efemçukuru'ndaki madenin kapatılmasını beklediklerini belirten avukat Cangı, tüm İzmirlileri bu kararın arkasında durmaya çağırdı.

  Tüprag Metal Madenciliğe ait işletmenin kararın tebliğinden sonraki yedi gün içinde bölgeyi boşaltması istenecek.

  Tüprag: Faaliyette olmayan madeni kapatmak hayal

  Tüprag Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, Milliyet gazetesine İzmir Büyükşehir Belediye Encümeni'nin aldığı kapatma kararından henüz haberi olmadığını söyledi.

  Maden arama ruhsatları ve olumlu ÇED görüşlerinin bulunduğunu belirten Yılmaz şöyle konuştu:

  "Üretim yapmıyoruz ki? Kapatma kararının neden alınmış olabileceğini bilmiyorum. İnşaat henüz tamamlanmadan, ruhsata tabi olacak bir durum yok. Kapatılacak bir faaliyet de yok. Sanki hayali bir kapatma olur. Sözkonusu alanda yol açmak için Orman Genel Müdürlüğü'nden izin aldık. Galeri açmak için de maden işletme ruhsatımız var. Kararın gerekçelerini okuyup bakacağız." (BÇ/TK)

  http://www.bianet.org/bianet/kategori/bianet/111959/karar-alindi-geriye-altin-madeninin-kapatilmasi-kaldi

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu