YUKARI

Sürdürülebilir İş

Eklenme Tarihi: 05 Ağustos 2013

"Enerji Verimliliği Projesi" Toplantısı Yapıldı

 • Karadeniz Havzası'nda Sınır Ötesi İşbirliği'nin Geliştirilmesi Hibe Programı kapsamında 1 Haziran 2013'te başlayan Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Projesi'nin Samsun Planı açılış toplantısı yapıldı.

  Piazza Amemon Otel'de başlayan iki günlük Karadeniz Havzası Binalarda Enerji Verimliliği Projesi toplantısına Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yunanistan'ın Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simitsis ile Romanya, Moldova, Yunanistan, Ermenistan, Ukrayna'dan yerel yöneticiler katıldı.

  Projenin Türkiye ayağındaki ortağı olan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, konuşmasında konutlardaki enerji verimliliğinin Türkiye açısından önemine dikkat çekti. Türkiye'nin her yıl 50 milyar dolar enerji ithal ettiğini hatırlatan Başkan Yılmaz, enerji tasarrufunun büyük önem taşıdığını kaydetti.

  Hükümetin konutlarda izolasyonu zorunlu hale getiren Enerji Verimliliği Yasası yaptırımlarının 2018 yılına kadar uzatıldığını hatırlatan Başkan Yılmaz, "Türkiye, enerjide ciddi boyutta dışa bağımlı bir ülke. Enerji harcamasının ancak yüzde 15'ini kendi kaynaklarından karşılayabiliyor. Geriye kalan 85'ini ise ithal etmek zorunda. Bu da 50 milyar dolarlık enerji ithalatı anlamına geliyor. 50 milyar dolarlık ithalatın 15 milyar dolarlık kısmı konutlarda yakacak olarak kullanılıyor. Bunun yüzde 30'unu tasarruf edebilsek, göğü ısıtmakta kullanmasak, izolasyonu ve tecriti olmayan kötü binalarda kullanmamak gibi bir tedbiri alabilsek senede 5 milyar dolar kazancımız olur. Onun için de ülkemiz ısı izolasyonu, mantolaması ve tecriti yeterli olmayan yaklaşık 7 milyon konut yeniden mantolanacak, izole edilecek. 2018 yılına kadar uzatılan yasa kapsamında ülkemizde izolasyonu, mantolaması yapılmamış konut kalmayacak." hatırlatmasında bulundu.

  5 Ağustos 2013 Energy World
  Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız.

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu