YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Haziran 2007

Çin iklim değişikliği ile ilgili ilk planını açıkladı.

 • Çin, iklim değişikliği planını, bu konuda çaba göstereceğini, ancak  bunu ülkesinin ekonomik kalkınması pahasına yapmayacağını açıkladı.

  BBC - 04.06.2007

  Çin, iklim değişikliği planını, bu konuda çaba göstereceğini, ancak  bunu ülkesinin ekonomik kalkınması pahasına yapmayacağını açıkladı.

  62 sayfalık raporda Çin, 2010 yılı itibariyle enerji tüketimini beşte bir oranında azaltacağını ve ürettiği yenilenebilir enerjinin miktarını arttıracağını açıkladı. Ancak, iklim değişikliğinin esas sorumluluğunun zengin batılı ülkelerde olduğunu tekrarladı.

  Raporun, bugün toplanan ve konuyu derinlemesine tartışacak olan G-8 zirvesinin hemen öncesinde açıklanması dikkati çekti.

  Zirvede Almanya, sanayileşmiş ülkelere, 2012’de süresi bitecek olan Kyoto Protokolü sonrası için yeni bir BM protokolü hazırlamaları çağrısında bulunacak. Bu tartışmada Çin’in rolü çok önemli. Araştırmacılar, bugüne kadar her yıl % 4 artan Çin’in sera gazı emisyonunun bu yıl  ABD’yi geride bırakarak dünyada birinci sıraya yerleşeceğine inanıyor.

  Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Ma Kai, “Çin gelişmekte olan bir ülkedir. Her ne kadar bugün için sera gazı emisyonumuzu azaltmak gibi bir sorumluluğumuz yoksa da, bu konuda üzerimize düşeni omuzlamayacağımız anlamına gelmez. Kalkınma ve çevre koruma hedeflerimizi  uyum içine sokacağız. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına, sanayileşmede yeni bir yol açarak devam edeceğiz” dedi.

  Ma Kai sözlerine, “Geçen yüzyılda dünyadaki sera gazının büyük kısmı zengin ülkelerce üretilmiştir ve bugün onlar bu sorunun çözümünde kaçamayacakları bir sorumluluğa sahiptirler. Uluslararası kamuoyu, gelişmekte olan ülkelerin gelişme haklarına saygı göstermek zorundadır” diye devam etti.

  Çin’in bu konudaki hedeflerinin altını çizen plan için uzmanlar, bugüne kadar Çin’in çevre konusundaki hiçbir hedefini tutturamadığına dikkati çektiler.

  İklim konusu, Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun da katılacağı G8 zirvesinde enine boyuna tartışılacak. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, katılımcı ülkeleri, sera gazı azaltımı konusunda yeni hedefler belirlemeye zorluyor. Bu konuda zengin ülkelerin öncülük yapmaları gerektiğini söyleyen Moon, “Eğer önlem alınmazsa neticeler trajik olacaktır. Benim görevim bu konudaki politik kararlılığı liderler seviyesinde harekete geçirmektir” dedi.

  BM Genel Sekreteri, 2012’de süresi bitecek olan Kyoto Protokolünün yerine geçecek  politikanın belirlenmesi çağrısında bulunarak, bugün dünyada en öncelikli olan bu konunun görüşülmesi için dünya liderlerini Eylül ayında toplanmaya davet etti.

  ABD Başkanı G.W. Bush, büyük sera gazı üreticisi ülkelerin bir araya gelerek gelecek yıl sonu itibariyle bağlayıcı olmayan hedefler belirlemesini öneriyor. Ancak bu yaklaşımı birçokları tarafından, G8 ve BM tarafından ortaya konmuş olan girişimlerin altını oymak olarak değerlendiriliyor.

      

      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu