YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 05 Mayıs 2008

İzmir İnciraltı’nda Tarım Arazisi Kalmadı

 • İzmir İnciraltı semtindeki tarım arazileri, mahkeme kararıyla tarımsal alan olmaktan çıkarıldı. Mahkemenin bu kararı ziraatçileri ikiye böldü.

  02.05.2008 NTVMSNBC

  İZMİR - 17 yıl önce Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilen 580 hektar arazi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan nazım imar planında da turizm merkezi alanı içinde gösterilmişti. Ancak Çevre ve Orman Bakanlığı, çevre düzeni planında aynı bölge için tarımsal nitelikli arazi kararı çıkardı. Son olarak ise İzmir İkinci İdare Mahkemesi İnciraltı’nın “tarım alanı” olarak belirlenmesi kararını iptal etti.

  Mahkemenin kararı Ziraat Mühendisleri Odası’yla Ziraat Odası’nı karşı karşıya getirdi.

  Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “İnciraltı’ndaki tarım alanının tarımsal niteliğinin değiştirilemeyeceğini, bunun kağıt üzerinde değiştirilemeyeceği bir takım iktidarın tasarruflarıyla değiştirilemeyeceğini ve oranın tarımsal niteliğinin korunması gerektiğini öngörüyoruz. Çünkü, İnciraltı mikroklima özelliğiyle çok özel bir alan” diye konuştu.

  Ziraat Odası İzmir Şube Başkanı Sedat Köse ise aksi görüşü savunuyor. Köse şunları söyledi: “Buranın toprak yapısı olarak su konusu olarak ve tarımda verimliliği yakalama açısından şehir içi hava kirliliğini göz önüne aldığımız zaman tarımsal potansiyelini yitirmiş bir bölge olarak görmekteyiz. Gelinen noktada buranın İzmire kazandırılması gerekir. İzmir’in bir köy kenti olmaktan çıkıp bir şehirleşme yolunda bu bölge de değerlendirilebilir. Ziraat Odası olarak bizim açımızdan tarımsal faaliyetin burada yapılamayacağı aşikardır”.

  Ziraat Mühendisleri Odası, İdare Mahkemesi kararının iptali için dava açmaya hazırlanıyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/444975.asp

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu