YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Nisan 2008

Güneş, İklim Değişikliğinden Aklandı

 • Bilimadamları, iklim değişikliğinin güneşin kozmik ışınlar üzerindeki etkisinden değil sera etkisi yapan gazlardan kaynaklandığını tespit etti.
      

  03.04.2008 BBC Turkish

  İngiltere'de Lancaster Üniversitesi'ndeki araştırmacıların elde ettiği bulgular, küresel ısınmayla karbon emisyonu arasında bağlantı olmadığını düşünen grupların teziyle çelişiyor.

  Yaklaşık 10 yıl önce, Danimarka'daki bir grup araştırmacı iklim değişikliğinin ana nedeninin güneşin manyetik alanındaki değişimlerle ilgili olduğunu savunmuştu.

  Buna göre manyetik alanın gücü dünyaya ulaşan kozmik ışınların sayısını etkiliyor; bu da havanın bulutlu olup olmayacağını ve dolayısıyla sıcaklığı belirliyordu.

  Lancaster Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, son yirmi yılın güvenilir kayıtlarını tarayarak bulutlarla atmosfere düşen kozmik ışınların oranınını karşılaştırdılar ve ikisi arasında hiçbir bağlantı olmadığını saptadılar.

  Zira, eğer kozmik ışınlar dünyanın daha bulutlu olmasına yol açmıyorsa, o zaman 10 yıl önce ortaya atılan teori de geçerliliğini kaybetmiş oluyor.

  Araştırmacılara göre bu sonuç, sera etkisi yapan gazların salımını azaltma yönündeki çabalarına devam edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor.

  http://www.bbc.co.uk/turkish/europe/story/2008/04/080403_climate_change.shtml
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu