YUKARI

Haberler

Eklenme Tarihi: 04 Nisan 2008

Danıştay’ın Kazdağı Kararı Emsal Olacak

 • Danıştay, Kazdağı’nda altın arama faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.
      

  03.04.2008 NTVMSNBC

  İZMİR - Danıştay’ın siyanürle altın aranmasına izin veren yerel mahkemenin kararını bozması diğer bölgelerdeki altın arama faaliyetleri için de emsal niteliği taşıyacak.

  Bursa 3. İdare Mahkemesi, Kaz dağlarında altın arayan şirketin maden arama ve işletme ruhsatının iptali için açılan davayı reddetmişti.

  Ancak Danıştay Sekizinci Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu ve Kazdağı’nda altın arama faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi.

  Hukukçulara göre, Balıkesir, Havran ilçesi Küçükdere Köyü sınırları dahilinde altın arayan şirkete yönelik Danıştay’ın bu kararı, diğer bölgelerdeki çalışmalar için de emsal teşkil edecek.

  Bergama’da altın madenine karşı köylülerin avukatlığını yapan Senih Özay “Bu karar zeytin alanlarına yakın, yeraltı sularının olduğu ve deprem bölgesi olan yörede siyanür liç yöntemiyle altın elde edilmesi faaliyetinin önüne geçmiş oluyor. Bu kararla Bergama, hem Uşak, hem de Efemçukuru ve de Kaz dağlarında emsal olarak kullanılıp yurttaşların karşı çıkması dava açması meşru olacak.” dedi.

  Yerel mahkeme, ilk kararında direnirse dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda değerlendirilecek..

  http://www.ntvmsnbc.com/news/441534.asp
      

Çocuklar İçin

Keşfet ? Öyküler Kitap Kurdu